Ogłoszenia duszpasterskie

6 NIEDZIELA W CIĄGU ROKU  11 luty 2018 r.

 

1. Dzisiaj, 11 lutego, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. W tym dniu 1858 roku Matka Najświętsza objawiła się BernadecieSoubirous. Tamte wydarzenia upamiętnia znana pieśń „Po górach dolinach”. Podczas osiemnastu spotkań z Bernadetą Maryja wzywała do modlitwy oraz pokuty i prosiła, aby na miejscu objawień został zbudowany kościół. Tak się też stało. Lourdes zasłynęło z licznych nawróceń i uzdrowień, stając się w krótkim czasie centrum kultu maryjnego we Francji. Dziś do Lourdes przybywają chorzy i zdrowi pielgrzymi z całego świata.

 

2. Święto Matki Bożej z Lourdes łączy się z obchodami Światowego Dnia Chorych. Mamy więc szczególną okazję do pogłębienia postawy wrażliwości, refleksji i czynnego działania wobec cierpiących i chorych, osamotnionych, dla tych, których mamy bardzo blisko siebie, i dla tych, których nie znamy. Współczesny świat bardzo potrzebuje wielu dobrych Samarytan. Podczas Mszy św. będziemy szczególnie wspierać modlitwą chorych.

 

3. Dzisiejsza, szósta niedziela w ciągu roku zamyka pierwszą część tak zwanego okresu w ciągu roku, która stanowi swoisty pomost pomiędzy okresem Narodzenia Pańskiego a Wielkim Postem. W najbliższą środę, 14 lutego, rozpoczniemy zatem okres przygotowania do świąt Wielkanocnych, czyli właśnie Wielki Post.

Dzisiaj rozpoczynamy 51 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych.

4. Dziś, jutro i pojutrze w kościołach parafialnych odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu przed rozpoczęciem W. Postu. W naszym kościele adoracja będzie dzisiaj po Mszy św. o godz. 11.00, a w poniedziałek i we wtorek adoracja od godz. 16.00 – 17.00 zakończona Mszą św.                           Zachęcam wszystkich do osobistej adoracji P. Jezusa, aby zadośćuczynić za popełnione grzechy i z pokorą błagać Boga o darowanie naszych win i o łaskę nawrócenia wszystkich grzeszników.

 5. Wielki Post rozpoczniemy w środę, zwaną Środą Popielcową, posypaniem głów popiołem. Obrzęd ten jest wyrazem gotowości do podjęcia pokuty. Msze św. w tymdniu  o godz. 9.00 i 17.00.

Składka na tacę w Środę Popielcową będzie przeznaczona na cele charytatywne Kościoła.

W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy – od 14. do60. roku życia. Kościół jednak zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy nie są do niego zobowiązani.

Pamiętajmy też, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek.

6. Rozpoczną się także piękne nabożeństwa wielkopostne: Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale. Serdecznie zapraszam wszystkich: dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w tych nabożeństwach. Zechciejmy w ten sposób podtrzymać piękną tradycję religijną naszych ojców.

Drogę Krzyżową będziemy odprawiać w piątki przed Mszą św. o godz. 16.30.

Gorzkie Żale będziemy śpiewać w niedzielę, 20 minut przed Mszą św. o godz. 8.00 oraz po Mszy św. o godz. 11.00.

W Środę Popielcową oraz w piątek przychodzi też na Drogę Krzyżową i Mszę św., młodzież kl. II i III Gimnazjum, która ma przygotować się do przyjęcia Sakr. Bierzmowania.

 

7.W okresie Wielkiego Postu możemy uzyskać odpust zupełny, a więc darowanie kary doczesnej za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania, jednak nie naprawione przez nas. Warunkiem uzyskania odpustu jest wzbudzenie takiej intencji, stan łaski uświęcającej, wyrzeczenie się przywiązania do grzechu, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża. Odpust zupełny można uzyskać za udział w nabożeństwie Gorzkich Żalów i Drogi Krzyżowej oraz za odprawienie przynajmniej trzydniowych rekolekcji.

8.W Środę Popielcową rozpoczyna się okres obowiązkowej spowiedzi wielkanocnej.

9. W piątki W. Postu podczas Mszy św., jak i do skarbonki umieszczonej na końcu ławek można składać ofiary na kwiaty do Grobu Bożego.

 

10. Intencje Mszy św.:
 

12.02.2018 – 18.02.2018 r.

 

   12.02. Pn. 17.00 + za Stanisławę Janneck w 8 rocz. śm. oraz Andrzeja

                                  i Alfonsa.

 

   13.02.Wt. 17.00 + za Serafinę Rodzik, Stanisławę i Józefa Rantów oraz

                                  Józefa Hinz.

 

   14.02. Śr.   9.00 – w intencji Parafian.

 

                    17.00 + za Juliana Krzeczyńskiego w 1 m-c po śm. – od

                                 obecnych na pogrzebie.

 

   15.02.Cz.  9.00 + za Beatę i Henryka Orylskich oraz Annę i Michała

                                Elwart i zmarłe rodzeństwo.

 

   16.02. Pt. 17.00 – za zm. z rodz. Poligowskich i zm. z obojga stron.

 

   17.02.Sb. 17.00 + za Henryka Pancer w 13 rocz. śmierci.

 

   18.02.Ndz. 8.00 + za Stanisława Domaszk w 7 rocz. śm. oraz Mirosławę

                                 i rodziców z obojga stron.

 

                    11.00 – w pewnej intencji.


Festiwal Muzyki Organowej


Data dodania: 2013-08-05

XVII Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej


czytaj więcej


Sztuka Adriana


Data dodania: 2013-03-27

W niedzielę 3 marca, po mszy św. O godz.11 wystawiono  sztukę pt. ”Adriana” w wykonaniu rodziców przedszkolaków z Ochronki Sióstr Służebniczek NMP w Łebie. Sztuka przedstawiała sceny  z życia pierwszych chrześcijan. Aktorzy, kierując się wskazaniami Ojca św. Benedykta XVI na Rok Wiary, pragneli pobudzić do refleksji nad naszą wiarą i odpowiedzialnością za nią oraz do radości i dziękczynienia Panu Bogu za ten dar.


czytaj więcej


Konkurs Palm


Data dodania: 2013-03-13

Konkurs Palm
W Niedzielę Palmową w naszej parafii po raz pierwszy odbył się konkurs na najdłuższą i najbardziej oryginalna palmę. Dzieci wykazały się  niezwykłą pomysłowością. Zapraszamy do galerii.


czytaj więcej